Tēmas
Jaunumi
Pasākumi
Piedzīvojumi
Ekspedīcijas
Viedoklis
Padomi
Diskusijas
Foto
Kalendārs
Saites
Par klubu
 
Laivas
Laivas
Laivas
   

RegisterLogin
Kāpēc reģistrēties
 
 

VIEDOKLIS

 

 

Visu laiku lasītākie viedokļi
Ūdenstūrisms. Quo Vadis? [13]
Vai kanoe laiva ir stabila? [3]
Microsoft AutoRoute. Atsauksmes uz karstām pēdām. [6]
Mīti un pieņēmumi par laivām [1]
Pyranha Speeder: pirmie iespaidi Gaujā pie Siguldas. [8]

 

Aktuālākās tēmas diskusijās
Ūdenstūrisms. Quo Vadis? [13]
Straujūdens trases Anglijā un Velsā [3]
Inovācijas? [72]
Vai kanoe laiva ir stabila? [3]
Pyranha Speeder: pirmie iespaidi Gaujā pie Sigulda [8]

 

 

Neturi sveci zem pūra! Ļauj mums mācīties no tavām kļūdām kā mēs tev nesakām par savējām... Atsūti mums savu redzējumu par labu laivu, sliktu telti vai izdevušos pasākumu. campo@laivas.lv

 

Pyranha Speeder: pirmie iespaidi Gaujā pie Siguldas

Edmunds Račinskis, 14.10.2007

Komentāri [8]

 

Ievas Mārdegas foto
 

Ātrs. Atbilstoši nosaukumam šī tiešām ir ātra laiva. Laba pludlīnija, maza pretestība. Ātrums, airējot mēreni stipri Gaujā pret straumi 5-6 km/h, uz leju 10-11 km/h, bet cauri Siguldas patiltes krācei 14 km/h*. Laiva nav pārāk gara (4,5 m), taču tās forma ļoti labi pilda būvētāju iecerēto funkciju, pie tam patīkami, ka Speeder šķeļ ūdeni praktiski bez viļņa un slīd ļoti klusu.

 

Drošs. Speeder ir gana stabils savam U veida šķērsgriezumam. Sākumā likās, ka šis kajaks ir ļoti gāzelīgs uz līdzenas vietas, gandrīz kā akadēmiskā laiva bez duļļiem, bet izrādās – tikai līdz zināmam sasvērumam, pie kura ūdenim pieskaras un laivu notur „spārni” – korpusa paplašinājums laivas pakaļgalā (starp sēdvietu un astesgalu). Brauciena beigās paspēlējos pa Gaujas patiltes krāci, un Speeder izrādījās pārsteidzoši stabils arī izteiktā straumē / atstraumē. Tātad tikai jāpierod, nevis jākļūst par ekvilibristu.

 

Grozāms. Pat nesasvērts, Speeder visai viegli maina kursu, un vismaz sākumā, „neapjāts”, ne tikai pēc manas vēlēšanās... Ar sānsveri jau minētie spārni it kā ļaujot vēl straujāk laivu pagriezt, bet to pārāk agresīvi vēl nemēģināju pārbaudīt. Tomēr bija patīkami pārliecināties, ka Gaujas patiltes krāce šai laivai nav par šauru (braukšanai turpu šurpu un šķērsām, ne tikai cauri). Hm, un kā vēl ir tad, kad šo laivu prasmīgi vada?

 

Ietilpīgs. Viena, toties pamatīga (ražotājs diemžēl nenorāda tilpumu) bagāžas telpa astes galā. Lūkai ir cieši pieguļošs biezas gumijas vāks, kas izskatās ūdensdrošs. Pāris dienu brauciens ar Speeder un nakšņošanu teltī vēl ir izmēģināšanas vērts, bet šķiet, ne neiespējams. Nu, vismaz ar ļoti mazu telti, un bez tām mantām, ko tomēr nevar paņemt līdzi.

 

Viegls. 22 kg viens cilvēks var celt un nest plecā no auto līdz ūdenim un atpakaļ.

 

Īss. Ja tā drīkst teikt par četrarpus metriem, bet es tomēr atļaušos, jo tādu laivu var uzsiet uz vieglās automašīnas jumta (sk. arī svaru!), un „aizskriet” līdz tuvākajam puslīdz gludajam ūdenim kaut vai uz pāris stundām. Glabāšanai arī nevajadzētu būt pārāk sarežģītai (telpas ziņā).

Gandrīz vai sapņu laiva. Vai tiešām?

 

Viens subjektīvs mīnuss - Connect 30 muguras atbalsts (atzveltnīte) nelikās ērts, pat izmēģinot to dažādos augstumos un ar atšķirīgu nospriegojumu. Tas droši vien ir tikai gaumes jautājums, tomēr pats savas muguras gaumē esmu spiests ieklausīties. Atzveltnīte ir šaura, savelkošās siksnas ceļā uz stiprinājumiem apliec (manus) sānus - ja tā var teikt - gandrīz taisnā leņķī, tā viduklis ir nepatīkami iežmiegts. Kaut kas te ir jādara.

 

Tad lūk, - ja vien Speeder laivā mugurai būtu tikpat ērts atbalsts kā, piemēram, Riot kajakiem (Stealth šodien bija otra izmēģinājuma laivatajā mana mugura balstījās ar baudu, kamēr Ieva ar Speeder manāmi attālinājās, protams, man pa priekšu), tad jā - Speeder manās acīs būtu ideāls brīvdienu airētāja kajaks…

 

Tas ir pietiekami ātrs un kursā noturīgs, lai pat gludūdens liktos baudāms, pietiekami grozīgs un stabils, lai izbrauktu arī vidējas un straujas upes (kad tajās ir ūdens), pietiekami viegls un īss vienas dienas izbraucieniem, acīmredzot pietiekami ietilpīgs (bet tas vēl jāmēģina!) ātram divu trīs dienu pārgājienam. Ko vēl Latvijā cilvēkam vajag (papildus labam straujūdens kajakam, protams)?

Secinājums? Pyranha Speeder ir nepelnīti nenovērtēta laiva, un ne tikai pie mums. Arī „rietumu presē” – internetā neizdevās atrast sakarīgas, izvērstas atsauksmes. Cerams, tikai pagaidām, jo modelis vēl ir diezgan jauns (ražošanā kopš 2007. gada).

_____________________

* Ātrums noteikts Gaujā ar Garmin GPS 12 posmā starp Siguldas tiltu un Daudas ieteku, 13.10.2007.


Klubs > Tēmas > Viedoklis

Lapu uztur: Inno.web