Tēmas
Jaunumi
Pasākumi
Piedzīvojumi
Ekspedīcijas
Viedoklis
Padomi
Diskusijas
Foto
Kalendārs
Saites
Par klubu
 
Laivas
Laivas
Laivas
   

RegisterLogin
Kāpēc reģistrēties
 
 

VIEDOKLIS

 

 

Visu laiku lasītākie viedokļi
Ūdenstūrisms. Quo Vadis? [13]
Vai kanoe laiva ir stabila? [3]
Microsoft AutoRoute. Atsauksmes uz karstām pēdām. [6]
Mīti un pieņēmumi par laivām [1]
Pyranha Speeder: pirmie iespaidi Gaujā pie Siguldas. [8]

 

Aktuālākās tēmas diskusijās
Ūdenstūrisms. Quo Vadis? [13]
Straujūdens trases Anglijā un Velsā [3]
Inovācijas? [72]
Vai kanoe laiva ir stabila? [3]
Pyranha Speeder: pirmie iespaidi Gaujā pie Sigulda [8]

 

 

Neturi sveci zem pūra! Ļauj mums mācīties no tavām kļūdām kā mēs tev nesakām par savējām... Atsūti mums savu redzējumu par labu laivu, sliktu telti vai izdevušos pasākumu. campo@laivas.lv

 

Kajakošana EE- bez pārsteigumiem!

Melnā Berta, 03.04.2011

Komentāri [1]

 

Viņi lec no rīta, pirms pusdienām, pēc pusdienām un vēl vienu reizi vakarā.


Pēc kārtējās “nejaušības”, kas mūs atkal aizveda uz Tallinu, brīdī, kad viss apkārt ir elektrizējies jaunās laivošanas sezonas gaidās, nolēmām aprunāties ar igauņu  kajakošanas aizrautīgākajiem entuziastiem, lai saprastu, kas te (Igaunijā) īsti  notiek. Aprunājamies ar Lembitu Udsemā un Renē Valneru. Lembits ar laivošanu “‘saslima”  2003. gada pavasarī, pirmo reizi dodoties pavasarīgā atpūtas izbraucienā ar kanoe laivu pa Võhandu upi ar visām no tā izrietošajām sekām. Šobrīd Lembits ir ātrākais eskimosu taisītājs Igaunijā un eskimosa apgriezienu mācīšanas liels entuziasts. Renē Valners ir viens no labākajiem jūras kajakošanas speciālistiem Igaunijā, un savas prasmes papildinājis Amerikas un Anglijas kajakošanas instruktoru kursos. Renē ir viens no tiem, kas šogad otro reizi rīkos kajakotāju simpoziju. Mūsu sarunas laikā iegūto informāciju esam apkopojuši īsu jautājumu un atbilžu viedā.

 

 

Lai sekotu līdzi kajakošanas aktivitātēm Igaunijā, vajag tikai apskatīt kajak.ee lapu. Jums tāda ir vienīgā?

 

Jā, šī prakstiski ir vienīgā šāda veida nekomerciāla lapa.  Šo lapu uztur mūsu kajakotāju klubs, kuru nodibinājām 2010.gadā. Šeit nonāk gandrīz visa informācija par laivošanas aktivitātēm. Lielākoties gan pastāvīgi raksta kādi padsmit cilvēki.

 

Klubā biedru ir noteikti ļoti daudz?

Tas, protams, būtu ļoti labi, bet patiesībā mūsu klubā ir tikai 10 cilvēki.

Pie mums diskusijās mēdz gadīties, ka cilvēks cilvēkam - latvietis!

Neuztraucieties, pie mums arī mēdz būt tieši tāpat.:)

Kajakošanai Igaunijā noteikti ir kādas senas un vēsturiskas tradīcijas ? Tik daudz salas...

 

Nekādu vēsturisku tradīciju nevarēja būt, padomju laikā jūrai klāt nevarēja tuvoties, kur nu vēl salām. Bet tas noteikti bija iemesls, kāpēc kajakošana kļuva populāra pēc neatkarības atgūšanas. 90- tajos gados pie mums Tahe sāka ražot jūras kajakus, tie kļuva visiem pieejami, un tā bija interesanta iespēja beidzot apceļot mūsu 1500 salas.

 

Võhandu fenomens! Šogad būtiski paaugstināta dalības maksa un atkal pāri par 300 komandām.

 

Kāds tur fenomens. Tas pats, kas Tartu slēpošanas vai riteņbraukšanas maratoni. Cilvēkiem vienkārši patīk darīt visu kopā.

 

Jūs jau pāris gadus Igaunijā organizējat BCU 3* jūras kajakošanas eksāmenus. Kāpēc un kāda ir atsaucība?

 

Sākumā, protams, diskusijās tika izteikti dažādi komentāri, ka tas šeit nav vajadzīgs un kam tās zvaigznes tiks rādītas. Taču ar laiku cilvēki sāka to novērtēt, jo eksāmenu kārtošana nav formalitāte- tie netiek pieņemti gludā ūdenī 5 metrus no krasta. Eksāmeni notiek jūrā, (ne)piemērotos laika apstākļos (min.viļņu augstums virs 0,5m). Katru reizi ir pāris cilvēki, kuri eksāmenu nenokārto. Galvenais jau ir tas, ka eksāmenu laikā paši dalībnieki var vislabāk pārliecināties par savām (ie)spējām. Šos eksāmenus labprāt cenšas nokārtot  grupu vadītāji, bet tikai tāpēc, lai viņiem pašiem būtu pārliecība par savām zināšanām un prasmēm.

 
Pēdejā laikā jūsu mājas lapā parādijās daudz informācija par drošības jautājumiem, un kas tā par jaunu lapu veeohutus.ee (ūdensdrošība.ee)?

 

Pēc noslīkšanas gadījumiem Kabernēmes maratonā un Piritas upē sākam pievērst lielāku uzmanību drošības jautājumiem. Paši sarakstījām drošības noteikumus, kam būtu jāpievērš uzmanība, ielikām internetā, izsūtījām cilvēkiem, tajā skaitā Glabšanas dienestam. Glābšanas dienestu ļoti ieinteresēja mūsu iniciatīva, jo šī joma viņiem praktiski ir kaut kas jauns. Veeohutus.ee lapu izvedoja Glabšanas dienests un viss, kas ir izlasāms šajā lapā, ir izveidots ciešā sadarbībā ar pašiem kajakotājiem. Glābējiem pat tika sarīkotas “mācības”  Jagalas upē, kuras organizēja Marts Reimans.

 

Cik daudz kajakeru nodarbojas ar šo drošības pasākumu “popularizēšanu” ?

Kādi 20-30 cilvēki.

 

Pērn notika pirmais kajaku simpozijs, kas mums likās ļoti interesants un pagāja ļoti intensīvā režīmā. Kas gaidāms šogad?

 

Šogad simpozijs notiks 1.-3.jūlijā Aegnas salā pie Tallinas. Esam uzaicinājuši piedalīties Freiju Hofmaisteri (Freya Hoffmeister) pasaules apceļotāju kajakā no Vācijas un zviedru Bjornu Tomasonu (Björn Thomasson), kas ir slavens kajaku dizainers. Nodarbības šajās dienās centīsimies veidot tā, lai būtu aptvertas BCU 1-4 zvaigžņu prasmes, tāpēc būs arī divi BCU pasniedzēji no Lielbritānijas. Vēlmi piedalīties simpozijā ir izrādījis Glābšanas dienests, ar ko kopīgi plānojam veikt arī glābšanas mācības ar helikoptera piedalīšanos.

No Latvijas pagājušajā gadā laikam bija 7 cilvēki ? Cik varētu atbraukt šogad?

 

Pavisam bija 5. Šogad 3 būs noteikti!
Vai pēc negadījuma Kabernēmes maratonā ir ieviestas kaut kādas īpašas prasības līdzīgu sacensību rīkošanai?

 

Nē, speciālu prasību nav. Vienīgais, sacensību organizatoriem ir obligāti jāinformē dalībnieki, ka sacensības faktiski ir ekstrēmais sports, un dalībniekiem ar savu parakstu ir jāapliecina, ka viņi apzinās iespējamos riskus, tajā skaitā, bojāeju.

 

Baseinu treniņi jums notiek trijās pilsētās. Atsaucīgi baseinu direktori?

 

Ar kajakošanu aizraujas visā Igaunijā. Nesen pieteicās 3 jaunekļi no Tartu. Gribot nodarboties ar slalomu. Emajogi upē, pie kuras viņi dzīvo, labi ja ir viens akmens, kur nu vēl krāces. Taču viņi grib un viss! Baseinu treniņu popularitāte ir saistīta ar pagājušā gada  bēdīgajiem notikumiem un, protams,  gaidāmo sezonu. Baseinu sarunāšana, protams, prasa zināmas viltībiņas, jo ne visiem tas ir pa prātam. Piemēram, Tallinā Vimsi baseina direktoram vispirms uzprasīju (Lembits), vai viņš atbalsta sportu. Viņš teica- jā. Vai jūs atbalstat ūdens aktivitātes? Viņš vēlreiz teica- jā. Tad es izteicu savu patieso vēlmi un pēc diviem pateiktiem “jā” viņš vairs nevarēja teikt “nē”. Pēc tam es uzrakstīju baseina lietošanas noteikumus kajakotājiem, baseina direktors tos apstiprināja, un šobrīd mēs lieliski spējam sadzīvot gan ar baseina vadību, gan ar citiem tā lietotājiem.


Visbeidzot, ar ko jums asociējas Latvijas kajakotāji?

Ar to, ka Latvijā ir attīstīts airēšanas slaloms, un Latvijas WW kajakeriem patīk lēkt lejā no Jagalas ūdenskrituma. Viņi lec no rīta, pirms pusdienām, pēc pusdienām un vēl vienu reizi vakarā.:)

Kad “oficiālās” sarunas ir beigušās, uz jautājumu, kāpēc viņi tik nopietni tam visam pieiet, mēs saņemam atziņu: “Mēs esam neliela tauta, pašiem par sevi vien ir jārūpējas.”


Klubs > Tēmas > Viedoklis

Lapu uztur: Inno.web