Tēmas
Jaunumi
Pasākumi
Piedzīvojumi
Ekspedīcijas
Viedoklis
Padomi
Diskusijas
Foto
Kalendārs
Saites
Par klubu
 
Laivas
Laivas
Laivas
   

RegisterLogin
Kāpēc reģistrēties
 
 

VIEDOKLIS

 

 

Visu laiku lasītākie viedokļi
Ūdenstūrisms. Quo Vadis? [13]
Vai kanoe laiva ir stabila? [3]
Microsoft AutoRoute. Atsauksmes uz karstām pēdām. [6]
Mīti un pieņēmumi par laivām [1]
Pyranha Speeder: pirmie iespaidi Gaujā pie Siguldas. [8]

 

Aktuālākās tēmas diskusijās
Ūdenstūrisms. Quo Vadis? [13]
Straujūdens trases Anglijā un Velsā [3]
Inovācijas? [72]
Vai kanoe laiva ir stabila? [3]
Pyranha Speeder: pirmie iespaidi Gaujā pie Sigulda [8]

 

 

Neturi sveci zem pūra! Ļauj mums mācīties no tavām kļūdām kā mēs tev nesakām par savējām... Atsūti mums savu redzējumu par labu laivu, sliktu telti vai izdevušos pasākumu. campo@laivas.lv

 

Straujūdens trases Anglijā un Velsā

Krists, 11.09.2012

Komentāri [3]

 

 

Šogad apmēram trīs mēnešus pavadīju Lielbritānijā. Lai laiks nebūtu veltīgi zaudēts, pēc iespējas apmeklēju tuvāk un tālāk esošos WW centrus. Te apkopojums par redzēto četrās straujūdens trasēs – divās Anglijā un divās Velsā.

 

Nene Whitewater Centre
http://www.nenewhitewatercentre.co.uk
Nene Whitewater Centre Northampton pilsētā uzbūvēts 1999.gadā, tolaik tā bija pirmā ar ūdens pumpjiem darbināmā straujūdens trase Lielbritānijā. Trase ir apmēram 250 m garš U veida betona kanāls, kurā izveidoti dažādi vilnīši, kritumi, nelielas atstraumes un baseini. Tā tiek raksturota kā 2 grūtību kategorijas, līdz ar to piemērota iesācējiem. Trasē darbojas trīs ūdens pumpji, kas kopā nodrošina 5 m³ sekundē lielu (vai mazu, kā uz to skatās) caurteci. Ūdens daudzums trasē nedaudz mainās no upes līmeņa – jo vairāk ūdens ir upē, jo vairāk ir ko uzpumpēt. Trases daļa tiek papildināta ar dabisko noteci, izmantojot līmeņa starpību pie upes aizsprosta.
Trases augšdaļas baseinā iespējams pamērcēties no sūkņiem krītošā ūdens virpuļos. Seko trīs kritumi ar dažādas jaudas muciņām. Pēc baseiniņa ar „uzgaidāmo” atstraumi, rampa ar lielāko kritumu, kas izveido nelielu ūdenskritumu ar burbuļojošu mucu. Te pieplūst arī papildus ūdens no upes. Tālāk seko nelielas, bet interesantas atstraumes un vēl daži baseini ar savienojošiem kanāliem, dažādas konfigurācijas krācītēm un viļņiem. Trase ir vietām pasekla un straume nav īpaši jaudīga. Taisot eskimosu daudzviet var gadīties ar ķiveri nobraukt pa pamatu vai vienkārši atspiesties ar airi. Krastā nokļūšana un inventāra savākšana īpašas problēmas nesagādā, daļā baseinu var nostāvēt kājās. Lejas baseins ir dziļāks un vairāk piemērots eskimosa treniņam. Tas norobežots no upes ar režģi, tā ka pavisam aizpludināt inventāru var tikai īpašas neveiksmes gadījumā. Lejas baseinā jākāpj laukā un jānes laiva uz turpat kalniņā esošo trases sākumu.


Salīdzinājumā ar citām apskatītajām trasēm, šī šķiet salīdzinoši necila, tomēr muciņas un kritumi ir ar dažādu raksturu un iespējams piestrādāt pie niansēm, izmēģināt, ko lielākā ūdeni negribētos. Par garlaicību sūdzēties arī nevar. Kā traucējošo varētu minēt trases šaurību. Lai iebrauktu vilnī, parasti nākas bakstīties gar betona apmalēm un brīvi uzairēt var tikai vienā pusē. Tomēr ne visas upes ir platas, un to var uztvert arī kā treniņa elementu.


Praktiska informācija:
Centra ēkā ir ģērbtuves, dušas telpa un kafijas/maizīšu automāts. Trases izmantošana (t.s. Park and Play) – GBP 8 darba dienās un GBP 12 brīvdienās, šovasar trase bija atvērta otrdienu vakaros un svētdienu pēcpusdienās. Kajaka un aira noma – GBP 10, nomā gan tikai old-school Pyranha Creek kajaki, kas konkrētajai trasei šķiet nedaudz par garu un arī par lielu mazāka auguma airētājiem. Pieejami tikai neilona brunči, ieteicams ierasties ar savu aprīkojumu. Labākas iespējas ir Northamptonas kajakeru kluba (http://www.nckc.org.uk) dalībniekiem, jo kluba rīcībā ir modernākas laivas un aprīkojums. Klubs arī rezervējis trases lietošanu piektdienas vakaros, tad trases izmantošanas cena ir GBP 5 – kluba biedriem. Pagaidu biedra dalības maksa jeb izmēģināšanas sesija tiem, kas nav kluba biedri – papildus GBP 5.


Praktiski katrā lielākajā Anglijas pilsētā ir laivotāju klubi ar gada dalības maksu, kas dod iespēju izmantot kluba inventāru un piedalīties kluba pasākumos. Parasti tās ir iknedēļas sanākšanas kaut kur uz ūdens, ziemas periodā – baseina sesijas. Dalībniekiem pieejams (faktiski obligāts, ja nav atbilstošas kvalifikācijas) instruktora atbalsts. Atbilstoši kluba aktivitātes līmenim un darbības profilam, organizējas arī tuvāki vai tālāki izbraucieni u.c. pasākumi. Parasti visos klubos pieejama t.s. Temporary Membership iespēja – kad par salīdzinoši mazāku maksu iespējams piedalīties iepazīšanās sesijā. Turpinot apmeklēt kluba pasākumus, parasti gan jāmaksā gada maksa.


Northampton ir salīdzinoši netālu no Londonas. Šis apvidus nav populārs tūristu ceļa mērķis, tomēr te izkaisītās mazākas un lielākas apdzīvotās vietas sniedz savādāku ieskatu Anglijas ainavā. Vairāk informācijas: http://www.visitnorthamptonshire.co.uk

 

Holme Pierrepont National Watersports Centre
http://www.nwscnotts.com
Holme Pierrepont trase pie Nottingham pilsētas ir Nacionālā ūdens sporta centra sastāvdaļa. Tā būvēta 1986.gadā, tajā norisinājušās starptautiskas sacensības un to izmanto slaloma izlases treniņiem. Šī gada Olimpiskajām spēlēm gan izbūvēta jauna trase netālu no Londonas. Holme Pierrepont tiek izmantota Trent upes aizsprosta ūdens līmeņa starpība. Trent ir liela upe un trasē ūdens netrūkst, taču tā daudzums nav regulējams. Caurtece mēdzot būt no 16 līdz 28 m³ sekundē. Trases izmantojamā daļa ir apmēram 500 m gara un salīdzinoši plata ar lielām atstraumēm, platām mēlēm, spēcīgiem viļņiem un papildus atzarojumiem lejas daļā. Biju tur pēc lietus perioda un trasē notiekošais atstāja samērā nopietnu iespaidu. Lai gan mākslīgi veidota, tā vairāk atgādināja lielas un jaudīgas kalnu upes posmu. Trasi biežāk nākoties slēgt ziemas periodā, kad lejteces līmenis ir par augstu un trase tiek pārpludināta. Gadījumi, kad ūdens pietrūkst esot reti. Blakus ir norobežots baseins iesācējiem, lejas posma atzari ir mierīgāki un piemēroti iesācēju treniņiem. Trasi noslēdz garš un paplats kanāls, ko nereti izmanto drošības un glābšanas darbu treniņiem.


Ja paredzēts kas vairāk kā trases nobraukšana no sākuma līdz beigām, bez stabilām eskimosa iemaņām vai grupas atbalsta trasē darboties nebūtu ieteicams. Pelde līdz krastam var sanākt nogurdinoša un skriešana gar krastu sekojot aizpeldošajam inventāram var ievilkties. Man kopā ar vietējo kajakeru klubu sanāca palaivot tikai trases lejasdaļā, kas pēc vietējo atsauksmēm tobrīd bija daļēji pārpludināta.


Pilnu aprakstu par trases elementiem var skatīt šeit:
http://www.ukriversguidebook.co.uk/rivers/england/midlands/river-trent-holme-pierrepont-artificial-whitewater-course
Youtube un Vimeo bez īpašas piepūles atrodami trases video:
http://www.youtube.com/results?search_query=holme+pierrepont

http://vimeo.com/search?q=holme+pierrepont


Praktiska informācija:
Centrā ir visas nepieciešamās labierīcības, tas piedāvā plašas iespējas nodarboties ar citiem ūdenssporta veidiem. Turpat ir arī kempings. Holme Pierrepont Canoe Club (http://www.hppcc.co.uk) piedāvā Temporary Membership par GBP 2, kas ļauj piedalīties divās kluba sesijās. Par inventāra izmantošanu papildus jāpiemaksā GBP 4 par reizi. Tas gan nenozīmē, kas būs iespēja izbraukt visu straujūdens trasi, jo saskaņā ar kluba noteikumiem, to var darīt tikai atbilstoši kvalificēta instruktora klātbūtnē. Dienā, kad es tur biju, tāds instruktors nebija pieejams (darbošanās klubā ir brīvprātīga). Iespējamā alternatīva tiem, kas jūtas par sevi pārliecināti, ir sarunāt demo laivu tuvējā kajaku veikalā (GBP 20 par dienu) un uzņemties morālo un finansiālo traumu tās nopludināšanas gadījumā. Tad jāmaksā arī trases izmantošanas maksa – GBP 12 par dienu vai GBP 8 par trīs stundām. Pats centrs ar kajakošanas inventāra nomu nenodarbojas. Tā kā tiek izmantots dabīgais ūdens tecējums, trase ir atvērta katru dienu, ja nenotiek kādas sacensības vai oficiālie treniņi. Jāpiemin arī, ka Trent upes ūdens ir stipri piesārņots un norīšanas gadījumā iespējamas lielākas vai mazākas vēdera darbības problēmas.
Nottingham pilsētā, atkarībā no interešu loka, iespējama salīdzinoši plaša izklaides un tūrisma programma. Vairāk informācijas:
http://www.experiencenottinghamshire.com
http://www.nottinghamtouristguide.co.uk


Iespējamās nakšņošanas vietas pilsētā:
http://www.igloohostel.co.uk
http://www.midtownhostel.co.uk

 

Neapmeklēts palika Lee Valley White Water Centre pavisam netālu no Londonas, kas vasarā bija slēgts Olimpisko spēļu pasākumiem. Tur pieejama vecākā trase (Legacy Course) un jaunā trase (Olympic Course), kas tika izbūvēta šī gada Olimpiskajām spēlēm. Atšķirībā no citām apzinātajām vietām, šeit pirms apmeklēšanas jāiziet vienreizējs prasmju tests (GBP 10), kas nodrošina piekļuvi vienai vai abām centrā esošajām trasēm. Par inventāra pieejamību ziņu nav. Lee Valley dabas parkā iespējamas arī dažādas citas aktivitātes. Vairāk informācijas:
http://www.visitleevalley.org.uk
http://www.london2012.com/venue/lee-valley-white-water-centre

 

Cardiff International White Water
http://www.ciww.com
Straujūdens centrs Cardiff pilsētā ir tikai dažus gadus vecs, tas atvērts 2010.gada pavasarī un gan pašā centrā, gan tur notiekošajā jūtama svaiguma elpa. Centrs izbūvēts pilsētas līča krastā jahtu ostas teritorijā, taču ir pilnībā norobežots no apkārtējā ūdens. Nobraucienu trase izmanto tikai mākslīgi sūknēto ūdeni, pumpji var nodrošināt no 4 līdz pat 16 m³ sekundē lielu ūdens caurteci. Parasti gan tiek izmantoti 4, 6 vai 8 m³ sekundē ar 10 m³ sesiju piektdienas vakaros. Trases lejas daļā ir paliels baseins ar lēzenu krastu, kurā iespējams darboties neatkarīgi no trasē notiekošā. Betona trases kritumos izvietotos plastmasas šķēršļus iespējams pārvietot, tādejādi pamainot trases konfigurāciju. Tas gan, domājams, nenotiek biežāk ka reizi sezonā vai varbūt uz kādām atsevišķām sacensībām.


Trases raksturs stipri atkarīgs no ūdens daudzuma tajā. 4 m³ sekundē šķita piemērots daudzums iesācējiem. Piektdienā, kad varēju tikt pie kajaka, trasē bija 8 m³ sekundē un nācās iespringt, lai to vispār nobrauktu. Uz īpašiem eksperimentiem prāts (vismaz man todien) nenesās un nedrošības sajūta rezumējās ar peldi. Negaidīta peldēšana īpašu bīstamību nesagādā, ja vien peld ar kājām pa priekšu un netriecas ar galvu norobežojumos. Iemaņas peldēšanā krāčainā ūdenī gan ir ieteicamas. Trases loka vidū dežurē personāls, kas sabiedriskā kārtā palīdz peldētājiem tikt laukā no ūdens. Inventāra glābšana gan nav viņu uzdevums – tas nonāk lejas daļas baseinā, kur pats saviem spēkiem vai ar citu palīdzību to var dabūt krastā. Baseins gan ir paliels un tikt galā vienam var izrādīties pagrūti. No baseina uz trases sākumu ved gumijas eskalators, kas var transportēt raftu ar visu personālu. No laivas var neizkāpt visu vakaru. Dodoties prom, uzmetu aci 10 m³ vakara sesijai, kur nupat no skolas sola izkāpuši pusaudži rotaļājās mucās, kurām man tuvumā nemaz rādīties negribējās...


Trase darbojas vairākas reizes nedēļā – sesiju grafiks ar plānoto caurteces daudzumu atrodams mājaslapā un iespējams rēķināties ar sev atbilstošu sarežģītības līmeni. Tiek piedāvāts arī plašs citu straujūdens atrakciju un apmācību klāsts. Vasaras beigās centrā notiek uz kajakošanas entuziastiem orientēts ikgadējs Paddlefeast pasākums, ar kajaku un laivošanas piederumu ražotāju piedalīšanos. Vairāk informācija par to parasti atrodama CIWW Facebook profilā.


Praktiska informācija:
Centrā ir visas iespējamās labierīcības, slēdzamus skapīšus ieskaitot, kafejnīca ar skatu uz trasi un konferenču zāle. Park and Play sesija maksā GBP 10 darba dienās un GBP 12 brīvdienās, tikai lejasdaļas baseina izmantošana – GBP 5. Piesakoties jāparaksta papīrs, kas apliecina, ka esat pie pilnas garīgās un fiziskās veselības un trases izbraukšana ir pa spēkam. Centrā ēkā atrodas kajaku un piederumu veikals, kas par GBP 10 piedāvā demo kajaku sesiju. Veikals gan nedarbojas katru dienu, bet piedāvājums ir diezgan plašs un par minēto summu sesijas laikā var izmēģināt cik laivas vien gribas. Par airi papildus jāpiemaksā GBP 5, pārējais (ieskaitot brunci) nepieciešams savs. Atsevišķu inventāra vienību nomu centrs nepiedāvā.


Cardiff pilsēta ir dzīvīgs vecā un jaunā apvienojums, iespējama izklaides programma atkarībā no vēlēšanās un interesēm. Vairāk informācijas: http://www.visitcardiff.com
Iespējamās nakšņošanas vietas pilsētā:
http://www.riverhousebackpackers.com
http://nosda.co.uk

 

Canolfan Tryweryn (National White Water Centre for Wales)
Vasaras noslēgumā kopā ar Peterborough kajakeru klubu (http://www.packers.org.uk) bija iespēja piedalīties braucienā uz Velsas upi Tryweryn. Tā ir vieta ar savu priekšvēsturi, kas to padarījusi par īpašu piemērotu vietu straujūdens trasei. Tryweryn iztek no Llyn Celyn ezera, kas ir mākslīgi veidots ūdens rezervuārs. Tas ir Liverpool un turienes Anglijas apvidus ūdensapgādes sistēmas sastāvdaļa. Uzpludinājuma rezultātā 1960. – 1965.gadā tika iznīcināts Velsas ciemats Capel Celyn un tuvējās saimniecības. Neskatoties uz Velsas iedzīvotāju pretestību (īpaši tāpēc ka ūdens paredzēts Anglijas, nevis Velsas vajadzībām), rezervuārs tika izbūvēts. Ūdens notece no rezervuāra ir regulējama un vietas īpatnība ir tā, ka vasarā, kad upēs ūdens ir mazāk, notece no rezervuāra ir lielāka, lai nodrošinātu nepieciešamo ūdens daudzumu - parasti 9 līdz 12 m³ sekundē. Vieta ir pielāgota straujūdens sporta vajadzībām un tur izvietots Nacionālas straujūdens sporta centrs (http://www.ukrafting.co.uk). Tas pelna līdzekļus ar raftinga klientiem un kajakošanai upes izmantošana patlaban ir par brīvu.


Pēc iztekas no rezervuāra upes augšējā daļa tiek izmantota glābšanas un drošības elementu treniņiem. Lai gan tas esot interesants 2 – 3 kategorijas sarežģītības posms, kajakošana tajā parasti nav atļauta. Dažkārt tur tiekot organizētas freestyle sacensības. Kajakošanai izmantojamais upes posms augštecē ir norobežots ar t.s. Chipper – metāla režģi pāri visai upei, kas atgādina čipšu griežamo – no tā radies nosaukums. Chipper nodrošina to, ka upē nenokļūst koki u.c. draza, kā arī zivis, līdz ar to upe nav īpaši piemērota makšķerēšanai.


Pēc norobežojuma seko upes interesantākais posms, kas ir mākslīgi pārveidots, upē izvietojot akmeņus, izveidojot krāces un kritumus. Krāces ir mākslīgi veidotas, līdz ar to samērā „tīras”. To vienkārša nobraukšana īpašas grūtības pat nesagādā, tomēr noteces ātrums ir ievērojams. Posms tiek raksturots kā 3 / 3+ kategorijas grūtības pakāpes, taču to nevajadzētu novērtēt par zemu. Tā ir lieliska iespēja pārbaudīt atstraumju un prāmēšanās tehniku, jo straumes ātrums uzskatāmi un nekavējoties norāda uz nepilnībām un iespēju progresēt. Ja apgāšanās gadījumā straumē eskis neizdodas, nereti drīz klāt jau nākošais kritums, nopludinātās lietas un peldētāji ātri pazūd no redzes loka… Vairākas vietas izmantojamas arī freestyle elementiem. Posms ir īss, taču to iespējams braukt vairākkārt un laivošana sagādā tīru baudu, ja vien ir atbilstošas iemaņas. Vietas pievilcība gan ir arī tās trūkums - jāuzmanās no raftiem un jārēķinās, ka upē kompānija nebūs vienīgā. Tomēr, lai gan mākslīgi pārveidota, Tryweryn atšķirībā no betona straujūdens centru notekām ir upes raksturs.


Kajakošanas inventāra noma nav pieejama, vieta arī nav piemērota pirmajiem soļiem laivošanā. Straujūdens centrā pieejams suvenīru veikals, dušas telpas un kafejnīca, kuras terase iekārtota upes krastā ar skatu uz t.s. Cafe Wave krāci. Izmantojot upi laivošanai, nepieciešams reģistrēties centra žurnālā. Tryweryn iespējams turpināt laivot zemāk, kur upe kļūst platāka un līdz ar to vienkāršāka, tomēr atsevišķās vietās sarežģītība pieaug. Upe šeit ir ar dabīgu tecējumu, un posms ir salīdzinoši garš (7 km). Tā noslēgumā ir izteikti sarežģītāka krāce ar piebraucienu līkumā un kritumu (Bala Mill Falls), arī tur notiek slaloma sacensības. Pie Bala pilsētas laivošana beidzas, jo pirms ietekas Bala ezerā ir potenciāli bīstami nebraucami dambji.


Vairāk informācijas par upi un apraksts: http://www.canoewales.com/afon-tryweryn.aspx


Par šo upi savu fotomateriālu nav, jo vairāk pievērsos laivošanai nevis bildēšanai. Ieskatu par tur notiekošo var iegūt šajos video:
http://vimeo.com/9987001
http://vimeo.com/15197013
http://www.youtube.com/watch?v=BMqw7M6lusg&t=55
http://vimeo.com/45725494


Tuvākā lielākā pilsēta ir Bala. Turpat ir vairāki kempingi, iespējamas dažādas izklaides brīvā dabā, kā arī tuvāki un tālāki pastaigu vai velo maršruti Snowdonia Nacionālajā parkā. Vairāk informācijas:
http://www.visitbala.org
http://www.visitsnowdonia.info


Mākslīgi veidotās betona straujūdens trases, protams, neaizstāj došanos tālos braucienos mantām pārlādētā busiņā un piedzīvojumu meklēšanu nezināmās upēs. Tomēr tā ir iespēja salīdzinoši drošā vidē attīstīt laivošanas tehniku un bez īpašām sekām piedzīvot (vai pat speciāli izmēģināt) kļūdainas darbības. Citiem savukārt tas ir labi pavadīts darba dienas vakars – ja prasmju līmenis ir atbilstošs un kāda no šādām vietām ir sasniedzamā attālumā.


Klubs > Tēmas > Viedoklis

Lapu uztur: Inno.web